Hlinečanka

Lidová dechová kapela z Hlinska, hrající pro potěšení svých posluchačů.

Vznik a historie souboru

Všechno začalo v roce 1973, kdy se sešlo pár nadšenců pro dechovou hudbu a ti začali zkoušet první kusy. Byli to pánové František Akrman, Jiří Martínek, Josef Dobrovolný a řada dalších, v čele s pozdějším kapelníkem Oldřichem Doudou.

Poprvé se Hlinečanka představila veřejnosti v květnu roku 1974 v Chrasti u Chrudimi, tehdy ji dirigoval známý hudební skladatel K. Vacek. K tomuto datu se tedy váže vznik Hlinečanky. Za celé období se do dnešních dnů v kapele vystřídalo takřka 70 muzikantů a zpěváků, přičemž od roku 1979 stál plných 35 let v čele kapely pan Miroslav Jehlička, kterému za jeho mnohaletou trpělivou práci patří veliký dík. V roce 2014 u příležitosti oslav 40. let od vzniku kapely předal vedení Hlinečanky do rukou Ondřeje Jehličky.

V současné době jsou pro Hlinečanku typické pravidelné jarní a podzimní koncerty, na kterých se spolu s kapelou vystřídali známí hudební skladatelé, mj. Ladislav Kubeš, Josef Poncar nebo Áda Doško. Nezapomenutelná jsou rovněž vystoupení známých herců a bavičů, mezi nimiž přední místo zaujímá Václav Faltus, Josef Náhlovský, Josef Mladý či Jiří Krytinář.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na vynikající zpěváky, kteří vystupovali s Hlinečankou - Josef Zíma, Karel Štědrý, Milan Černohouz a Blanka Tůmová, Josef Oplt a Ivana Brožová, Franta Uher a Jožka Šmukař. V roce 1984 spolupracovala Hlinečanka na filmu „Políčko“ a v roce 2012 natočila jeden díl pořadu „Ta naša kapela“ s brněnskou redakcí České televize.

Současná sestava souboru

Zpěv:
Miroslav Hlavsa
Křídlovky:
Jaroslav Málek, Josef Myška ml., Radek Chrbolka
Klarinety:
Josef Myška, Leoš Tlapák
Tenor:
Ondřej Jehlička - kapelník
Baryton:
Oldřich Vařečka
Doprovody:
Matěj Zelenka, Jan Vařečka, Vojtěch Myška
Tuba:
Miroslav Jehlička
Bicí:
Ladislav Jůn

Vyhledávání:

  • Výsledek se zobrazí v novém okně.

Kontakty:

Ondřej Jehlička 
739 393 460 TEL
  
e-mail: 
hlinecanka@centrum.cz ZAV
  
facebook 
facebook.com/hlinecankaDH FB